Разлика помеѓу преработките на „Црногорски јазик“

Одземени 17 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: официјалниот јазик → службениот јазик using AWB
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Јазична исправка, replaced: официјалниот јазик → службениот јазик using AWB)
}}
 
'''Црногорскиот јазик''' (црногорски: ''Crnogorski jezik'') е [[Јужнословенски јазици|јужнословенски јазик]] и една од стандардните норми на [[Српскохрватски јазик|српскохрватскиот јазик]]. Јазикот е официјален во [[Црна Гора]]. Црногорскиот се заснова на [[Ијекавски изговор|ијекавското]]-[[Штокавски изговор|штокавско]] наречје. Неговото стандардизирање всушност започнува во [[2005]] година. Во времето на [[СФРЈ]] за официјален јазик во Црна Гора бил сметан [[Српскохрватски јазик|српско-хрватскиот јазик]]. Со распадот на СФРЈ, а со тоа и на српско-хрватскиот јазик како официјален, во новосоздадените држави како официјални се воведуваат јазиците наречени според [[Нација|нацијатанација]]та, па така како официјалниотслужбениот јазик бил наречен „српски јазик од ијекавското наречје“.
 
== Кодификација ==
{{Main|Црногорска азбука}}
 
Црногорската азбука е двописен систем, односно официјално двете писма и [[латиница]]та и [[кирилица]]та уживаат еднаков статус, но латиницата доста повеќе се користи. Азбуката била усвоена на [[9 јуни]] [[2009]] година од министерот за образование на Црна Гора Сретен Шкулетиќ<ref>http://rtcg.me/index.php/vijesti/politika/aktuelno/6369-pravopis-crnogorskog-jezika</ref>. Оваа азбука ги заменила српскохрватската латиница и кирилица.
 
<center>
{{Јазици во Албанија}}
{{Јазици во Црна Гора}}
 
[[Категорија:Црногорски јазик|*]]