Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: официјалните јазици → службените јазици (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: официјалните јазици → службените јазици (2) using AWB)
}}
 
'''Финскиот''' ''(suomi, suomen kieli)'' е [[Балтофински јазици|балтофински јазик]], дел од групата на [[уралски јазици]]. Финскиот е службен јазик на Финска, а воедно и национален јазик, каде го зборува мнозинството од населението на [[Финска|државата]] (92%). Тој е [[службен јазик]] и на официјалното финско малцинство во [[Шведска]] и истиот е еден од официјалнитеслужбените јазици на ЕУ.
 
Финскиот јазик е член на [[Балтофински јазици|балтофинските јазици]] и е класифициран како [[аглутинативен јазик]]. Тој ги модифицира формите и на [[Именка|именките]] и на [[Придавка|придавките]] во зависност од нивната улога во [[реченица]]та. Има репутација дека е тежок за учење и разбирање, што е првенствено поради тоа што има само мал број јазици сродни со него, така правејќи го речникот непознат.
 
==Статус==
Финскиот јазик е еден од двата официјални јазика во [[Финска]], другиот е шведскиот. Според податоците од 2010 година, само 5,42% од населението на Финска зборува шведски.<ref name=lang_stats>{{cite web|author=Statistics Finland |url=http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html |title=Tilastokeskus&nbsp;– Population |publisher=Stat.fi |date= |accessdate=2011-12-17}}</ref>) Финскиот е еден од официјалнитеслужбените јазици на [[Европска Унија|Европската Унија]] и има официјален статус на малцински јазик во [[Шведска]].
 
==Дијалекти==