Разлика помеѓу преработките на „Демографија на Чад“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB)
[[Податотека:Chad-demography.png|мини|350п|Динамика на населението (1961 - 2003)]]
 
Според податоци од [[2006]] година, '''населението на [[Чад]]''' изнесува околу 10.000.000 луѓе.
 
== Старосна структура==
Населението во 2005 година броело околу 10.146.000 од кои 25.8% живеат во урбаните средини, додека 74.8% живеат во руралните.<ref>''World Population Prospects''.</ref> Населението на државата е младо, каде 47.3% се под 15 години. Наталитетот е со 42.35 раѓања на 1000 луѓе, додека морталитетот е 16.69 и просечниот животек век е 47.2 години. Околу половина од населението живее на југот од земјата и е најнаселен регион во земјата.<ref>"Chad Livelihood Profiles". U.S. Agency for International Development.</ref> Урабниот живот може да се пронајде само во главниот град [[Нџамена]], каде населението е преокупирано со трговија. Други градови се [[Сарх]], [[Мунду]], [[Абече]] и [[Доба]].
 
Чад е составена од над 200 етнички групи кои ја создаваат шареноликоста на земјата. Главна етничка група се [[Сара]] народот, но живеат и [[Сахел]], [[Арапи]] или [[Тубу]].
 
==Јазици==
ОфицијалниСлужбени јазици се [[арапски јазик]] и [[француски јазик]], но се зборуваат и над 100 јазици.
 
==Религија==
==Надворешни врски==
 
[[Категорија:Демографија на Чад| ]]
{{Африка по тема|Демографија на}}
 
[[Категорија:Демографија на Чад| ]]
 
[[pt:Chade#Demografia]]