Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB
с (Replaced raster image with an image of format SVG.)
с (Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB)
| [[Федерални окрузи на Русија|Федерален округ]]: || [[Сибирски федерален округ|Сибирски]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Површина]]: || 61.600  km²
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 538.221 ''<small>(2006.)</small>''
[[Податотека:Chakassien Tal Kiug 200107240115.jpg|мини|лево|Бунар во Хакасија]]
 
Народот по кој републиката го носи името, [[Хакаси]], се од групата на турски народи. Тие, по пописот од [[2002]], сочинуваат само 11,98% (65.421) од вкупно 546.072 жители. Големо мнозинство се [[Руси]] 80,28% (438.395), а меѓу останатите се [[Германци]] 1,68% (9.161), [[Украинци]] 1,53% (8.360) и [[Татари]] 0,73% (4.001). ОфицијалниСлужбени јазици са [[Хакашки јазик|хакашки]] и руски. Мнозинство од населението верски припаѓа на [[Руска православна црква|Руската православна црква]], а има и [[муслимани]].
 
Главни стопански гранки на републиката се експлоатација на [[јаглен]], [[руда]] и [[дрво]].
 
== Историја ==
 
Хакашкката држава во [[13 век]] ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на [[18 век]] конституирана е руска власт на оваа територија. Во [[19 век]] почнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на [[10 октомври]] [[1930]].
 
 
{{Commonscat|Khakassia}}