Разлика помеѓу преработките на „Службен јазик“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23492 (translate me))
'''Службен јазик''' (илои '''официјаленфицијален јазик''') е [[јазик]]от на којшто му е даден единствен правен статус во една [[држава]] или друга територија. Тој е воглавно јазикот дефиниран со [[устав]]от, иако земјите со некодифициран устав немаат службен јазик. Најопшто, службениот јазик е оној јазик кој го зборува одредена [[националност]] или [[етничка група]] најмногу во една држава.
 
Половина од државите во светот имаат службен јазик. Некои имаат само еден службен јазик, како [[Франција]], [[Литванија]] или [[Грција]], без разлика на фактот што во овие држави се зборуваат и други јазици, додека други имаат повеќе од еден службен јазик, како [[Авганистан]], [[Белгија]] или [[Финска]].