Канарски Острови: Разлика помеѓу преработките

Одземени 34 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → службен јазик using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјален јазик → службен јазик using AWB)
{| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="285px"
|+ <big>'''Канарски острови''' </big> </br />
<big>'''Islas Canarias'''</big>
|-----
| align="center" colspan=2 | [[Податотека:Localización de Canarias.png|местоположбата на Канарските острови]]
|-----
| [[Официјаленслужбен јазик]] || [[Шпански јазик|Шпански]]
|-----
| Главен град || [[Санта Крус де Тенерифе]] <br /> [[Лас Палмас]]
|}
 
'''Канарските острови''' (шпан. ''Islas Canarias'') {{coor d|28.03|N|15.35|W}} претставуваат африкански [[архипелаг]] во [[Атлантски Oкеан|Атлантскиот Oкеан]] под управа на [[Шпанија]]. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100 км од африканскиот брег.
 
Канарските острови имаат статус на [[Автономни заедници во Шпанија|автономна област на Шпанија]]. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: [[Санта Крус де Тенерифе]] и [[Лас Палмас|Лас Палмас де Гран Канарија]]. Канарските Острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.
 
Главна дејност е туризмот, потоа земјоделството. Годишно, околу 10 милиони туристи ги посетуваат островите. Покрај тоа, од Канарските острови се извезуваат голем број егзотични земјоделски производи за ЕУ, на пример: [[Смоква|смокви]], [[Лимон|лимонилимон]]и, [[Портокал|портокалипортокал]]и, [[Кајсија|кајсии]], [[Праска|праски]], [[шеќерна трска]], итн. На островот [[Тенерифе]] е планината [[Теиде]] кои врв на 3718 метри надморска височина е највисоката планина во Шпанија.
{{Автономни заедници во Шпанија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Канарски Острови| ]]
[[Категорија:Автономни заедници во Шпанија]]