Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: официјален јазик → службен јазик (2) using AWB)
}}
 
'''Финскиот''' ''(suomi, suomen kieli)'' е [[Балтофински јазици|балтофински јазик]], дел од групата на [[уралски јазици]]. Финскиот е официјаленслужбен јазик на Финска, а воедно и национален јазик, каде го зборува мнозинството од населението на [[Финска|државата]] (92%). Тој е [[официјаленслужбен јазик]] и на официјалното финско малцинство во [[Шведска]] и истиот е еден од официјалните јазици на ЕУ.
 
Финскиот јазик е член на [[Балтофински јазици|балтофинските јазици]] и е класифициран како [[аглутинативен јазик]]. Тој ги модифицира формите и на [[Именка|именките]] и на [[Придавка|придавките]] во зависност од нивната улога во [[реченица]]та. Има репутација дека е тежок за учење и разбирање, што е првенствено поради тоа што има само мал број јазици сродни со него, така правејќи го речникот непознат.
{{Уралски јазици}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Фински јазик|*]]