Разлика помеѓу преработките на „Административна единица“

с
Јазична исправка, replaced: комаркаОкруг using AWB
с (Робот: Преместване на 4 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q56061.)
с (Јазична исправка, replaced: комаркаОкруг using AWB)
 
[[Податотека:World administrative levels.png|мини|десно|270п|Административни единици во светот]]
'''Административна едниница''' (или '''управна единица''') е дел од [[земја]] или друга [[политика|политичка]] целина формирана со цел да се организира и олесни нејзиното [[управување]] и функционирањето на жителите. Овие единици имаат извесен степен на [[автономија]] и се задолжени да раководат со себе по пат на [[локална самоуправа]]. Една земја може да има повеќе степени на '''административна поделба''' во зависност од нејзината големина и потреби. На пример, повеќе земји се поделени [[покраина|покраини]], кои потоа се делат на [[округ|окрузи]] или [[област|области]]и, кои пак може да бидат понатаму поделени на [[општина|општини]].
 
Административните единици се концептуално поинакви од [[зависна територија|зависните територии]]. Првите се составен дел од една [[суверенитет|држава]], додека пак другите имаат поголема автономија и се географски оддалечени. Во некои случаи овие два поима се совпаѓаат, но тоа е мошне ретко.
*[[кнежевство]]
*[[колонија]]
*[[Окрузи во Шпанија|Округ]]
*[[комарка]]
*[[крај (административна единица) |крај]]
*[[кралство]]
*[[лено]]
* [http://www.who.int/whosis/database/gis/salb/salb_home.htm Граници на првoстепената поделба на секоја од земјите] - [[ООН]] {{en}}
*[http://www.statoids.com/ygh.html „Statoids“ - меѓународна спогодба за стандардни двобуквени ознаки за степените на административна поделба во земјите] {{en}}
 
 
{{Европа по тема|Административна поделба на|state=collapsed}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[be-x-old:Адміністрацыйна-тэрытарыяльны падзел]]
 
[[Категорија:Административни единици| ]]
[[Категорија:Административна поделба на земјите]]
 
[[be-x-old:Адміністрацыйна-тэрытарыяльны падзел]]