NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Откривање: Македонизација на единицата, replaced: 18,7 cm → 18,7 см using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958
}}
'''NGC 6946''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958.