Разлика помеѓу преработките на „NGC 6415“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=ESO 393-?18, in Milky Way
}}
'''NGC 6415''' е [[астеризам (астрономија)|астеризам]] во соѕвездието [[Скорпија (соѕвездие)|Скорпија]], кој се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6415 се споменува и како ESO 393-?18, in Milky Way.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[26 август]] [[1826]] година од страна на [[Џејмс Данлоп]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9  cm.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 17 h 44 m 18 s, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -35° 4' 0"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==