Разлика помеѓу преработките на „NGC 6377“

Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 10855, MCG 10-25-26, CGCG 300-24, KCPG 516B, KAZ 136, 7ZW 712
}}
'''NGC 6377''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Змеј (соѕвездие)|Змеј]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6377 се споменува и како UGC 10855, MCG 10-25-26, CGCG 300-24, KCPG 516B, KAZ 136, 7ZW 712.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[1 септември]] [[1886]] година од страна на [[Луис Свифт]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16  cm.
 
== Податоци ==