Разлика помеѓу преработките на „NGC 2403“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (→‎Откривање: Македонизација на единицата, replaced: 18,7 cm → 18,7 см using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3
}}
'''NGC 2403''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Жирафа (соѕвездие)|Жирафа]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2403 се споменува и како UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3.