NGC 972: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (→‎Откривање: Македонизација на единицата, replaced: 18,7 cm → 18,7 см using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 2045, MCG 5-7-10, CGCG 505-12, KUG 0231+290, IRAS 02312+2905
}}
'''NGC 972''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Овен (соѕвездие)|Овен]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 972 се споменува и како UGC 2045, MCG 5-7-10, CGCG 505-12, KUG 0231+290, IRAS 02312+2905.