Разлика помеѓу преработките на „Месје 106“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (правописна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3
}}
'''NGC 4258''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Ловечки Кучиња (соѕвездие)|Ловечки Кучиња]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4258 се споменува и како M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3.