Разлика помеѓу преработките на „Месје 73“

Одземен 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|алтернативни ознаки=M 73, OCL 89
}}
'''NGC 6994''' е четириѕвезден [[астеризам]] во соѕвездието [[Водолија (соѕвездие)|Водолија]], кој се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6994 се споменува и како M 73, OCL 89.
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 20 ч 58 м 56 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -12° 38' 0"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==