Разлика помеѓу преработките на „Полноќно сонце“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Временски зони и летно сметање на времето: Стилска исправка, replaced: временска зона → часовен појас (2) using AWB
с (→‎Бели ноќи: Правописна исправка, replaced: Санкт Петерсбург → Санкт Петербург using AWB)
с (→‎Временски зони и летно сметање на времето: Стилска исправка, replaced: временска зона → часовен појас (2) using AWB)
 
== Временски зони и летно сметање на времето ==
За целите на овој напис поимот „полноќно сонце” се однесува на феноменот на 24-часовна сончева светлина северно од Арктикот или јужно од Антарктикот. Но, има некои други случаи кога се споменува „полноќно сонце”, иако тие всушност се поради промената на временски зони и [[Летно сметање на времето|летното сметање на времето]]. На пример во [[Фербенкс]], Алјаска, кој се наоѓа јужно од Арктикот, сонцето заоѓа во 12:47 за време на [[рамноденица|летната рамноденица]]. Ова е поради тоа што Фербенкс е еден час пред неговата вистинска [[временскачасовен зонапојас]] (поради промените со цел целата земја да биде во една временскачасовен зонапојас) и поради тоа што државата Алјаска користи летно сметање на времето. Ова значи дека до [[соларна кулминација]] доаѓа околу 14:00 часот наместо како што е во повеќето места во 12:00 часот. Обратно, пак, до астрономска полноќ доаѓа во 02:00 часот. Во [[Бетел]], Алjаска, кој се наоѓа јужно од [[Енкориџ]], сонцето, за време на летната рамноденица, од истите причини, заоѓа во 12:24 часот. Овие примери не се вистински феномени на поларен ден/полноќно сонце затоа што сонцето е под хоризонтот секој ден од годината во времето на локалната астрономска полноќ.
 
== Бели ноќи ==