Разлика помеѓу преработките на „Кинески календар“

Одземени 3 бајти ,  пред 2 месеци
с
Стилска исправка, replaced: временска зона → часовен појас using AWB
с (сеуште -> сѐ уште)
с (Стилска исправка, replaced: временска зона → часовен појас using AWB)
 
Кинеската година во периодот од 28 јануари 2017 - 15 февруари 2018 година е (Небесно дрво) оган.
 
 
[[Податотека:Chinese Calendar of 2017.png|мини|Кинески календар 2017 година]]
4.Сонцето секогаш поминува низ зимската краткоденица, (влегувајќи во знакот на Јарец) во текот на 11-тиот месец.
5.Ако има 12 месеци помеѓу две настапи од 11-тиот месец, барем еден од овие 12 месеци мора да биде месец во кој Сонцето постојано останува во истиот Хороскопски знак. Ако се случи само еден таков месец, тој се означува како вметнат, но ако се случуваат два такви месеци, се означува само првиот.
6.Времето на астрономската младост и влегувањето на Сонцето во Хороскопскиот знак во кинеската временскачасовен зонапојас (UTC + 8) е определено од Опсерваторијата на Пурпурната планина (紫金山 天文台 Zǐjīnshān Tiānwéntái) во близина на Нанкинг, користејќи модерни астрономски пресметки. Кинеските американци исто така го користат овој календар, наместо да дефинираат локален. Затоа, за нив младиот месец може да биде последниот ден од претходниот месец според нивното локално време во [[Соединети Американски Држави|САД.]] Покрај тоа, тие ги дефинираат границите на денот според локалните зони во [[Соединети Американски Држави|САД]], што не е проследено со правило 1.
 
Хороскопот знак во кој Сонцето влегува во текот на месецот и еклиптичката должина на влезната точка обично го одредуваат редниот број на редовниот месец. Месец 1, zhēngyuè, буквално значи "главен месец". Сите други месеци се буквално нумерирани, "втор месец", "трето", "четврто", итн.