Претседателски систем: Разлика помеѓу преработките

с
Стилска исправка, replaced: Централна Америка → Средна Америка using AWB
(Создадена страница со: '''Претседателската демократија''' е вид на репрезентативна демократија во која Пре...)
 
с (Стилска исправка, replaced: Централна Америка → Средна Америка using AWB)
 
 
'''Претседателската демократија''' е вид на репрезентативна демократија во која Претседателот на Републиката, покрај шефот на државата, е и шеф на владата. Владата зависи од Претседателот на Републиката на која тој одговара, наспроти парламентарната демократија во која владата мора да има доверба од Домот.
 
Претседателот директно го избира народот, на пр. Кипар , Туркменистан , ЦентралнаСредна Америка и Јужна Америка и повеќето африкански земји, вклучително и Јужна Африка, или од страна на специјално тело на избирачи избрани од народот (на пр. САД ) и остварување извршна моќ. Во Јужна Африка и Боцвана, Претседателот го избира парламентот и има парламентарни места. Тој е истовремено шеф на државата и владата.
 
Претседателскиот систем е систем што го имаат повеќето земји во светот и според анкетата тој е популарен во Грција со 56,8%.
 
== Други видови на претседателска демократија [ Edit | обработка на код ] ==
** Суринам
** Чиле
 
* '''Азија'''
** Авганистан
** Белорусија
** Турција
 
* '''Океанија'''
** Кирибати