Разлика помеѓу преработките на „Мезе“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија using AWB
с
с (Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија using AWB)
[[File:Petra metzes.jpg|250px|right|thumb|Јорданско мезе, [[Петра]], [[Јорданска кујна|Јордан.]]]]
'''Мезе''' ({{lang-fa|مزه}}; {{lang-tr|meze}}; {{lang-gr|μεζές}}; {{lang-sr|мезе}}; {{lang-bg|мезе}}; {{lang-ar|مقبلات}}; {{lang-sq|Meze}}) е јадење кое се служи со алкохолни пијалаци во земјите од [[Блиски Исток|Блискиот Исток]], [[балкан]]ските земји, и во делови од [[ЦентралнаСредна Азија]]. Во [[левантска кујна|левантската]], [[Кавкаска кујна|кавкаската]] и [[Балканска кујна|балканската кујна]], мезето се служи на почетокот од оброкот.<ref>Alan Davidson, ''The Oxford Companion to Food'', Oxford University Press, 1999, pp. 500-501</ref> Зборот ''мезе'' доаѓа од [[персиски јазик|персискиот јазик]] {{lang|fa|مزه}}, со значење „вкусно“.<ref>''[[Oxford English Dictionary]], online version, June 2011</ref>
 
==Видови мезе==
Мезето во Турција вообичаено се состои од: бело сирење, парчиња [[диња]], мелени лути пиперки мешани со ореви, [[таратур]] или [[цаѕики]], салата од [[модар патлиџан|модри патлиџани]], салата од мозок, пржени лигњи, [[сарма]], џигери, салата од октопод, [[шиш-ќофте]], и слично.
 
Во [[Грција]], на [[Кипар]] и во земјите од Балканскиот Полуостров, како и кај нас во Македонија, ''мезе'' може да биде топло или ладно послужено јадење. Може да биде: [[морска храна]], или каков било вид на [[салата]], сечкани варени јајца, леб со вкус на лук, свежо или печено парче сирење, маслинки, готвен зеленчук, салата од модар патлиџан, [[тарамо салата]], и слично.
 
Во земјите од [[Балканскиот Полуостров]], мезето може да вклучува разни видови салати, и најчесто не вклучува готвени јадења. Како мезе, се изнесуваат разни видови на [[сирење]], [[кајмак]], салами, сушено месо, [[кулен]], [[сланина]], [[суџук]], [[маслинки]], кој било вид на [[зеленчук]], а доколку се работи за муслиманско мезе, тогаш тоа ги исклучува производите од свинско месо.
 
Во [[Романија]] за мезе се изнесува сирење или некој вид на салама.