Понуди за Олимписките игри: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија using AWB
(Откажано уредувањето 3431779 на уредникот MarioPuovik6 (разговор))
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија using AWB)
Националните олимписки комитети одбираат од градовите во рамките на нивната државна територија да се добијат понуди за да се биде домаќин на [[Олимписки игри|Олимписките игри]]. Поставувањето на [[Параолимписките игри]] автоматски е вклучено во понудата.<ref name=agreement/> Од создавањето на [[Меѓународен олимписки комитет|Меѓународниот олимписки комитет]] (МОК) во 1894 година, кој успешно го присвоил името на [[Антички олимписки игри|Античката грчка олимпијада]] за создавање на современ спортски настан, заинтересираните градови се натпреваруваат за селекција на домаќин на [[Летни олимписки игри|летните]] или [[Зимски олимписки игри|зимските]] олимписки игри.
 
Она што следи е список на градови кои конкурираат за домаќин на било кои од летните и зимските олимписки игри. 50 градови (вклучувајќи ги оние кои се повторуваат) се бираат за да бидат домаќин на Олимписките игри откако се „преродени“. Две во Источна Европа, пет во Источна Азија, еден во Јужна Америка, два во Океанија, а останатите во Западна Европа и Северна Америка. Ниеден [[Африка|афрички]], [[Централна Америка|централно американски]], [[ЦентралнаСредна Азија|централно азиски]], [[Блискиот Исток|средноевропски]] или [[Јужна Азија|јужно азиски]] град не бил избран да биде домаќин на Олимписките игри.
 
Типично, оваа одлука се донесува при [[МОК сесија]] околу седум години пред игрите. На пример, [[Летни олимписки игри 2016|летните олимписки игри]] во 2016 им беа доделени на [[Рио де Жанеиро]] на 2 октомври 2009 година, [[Зимски олимписки игри 2018|Зимските олимписки игри]] во 2018 на [[Пјонгчанг]] на 6 јули 2011 година, [[Летни олимписки игри 2020|летните олимписки игри]] во 2020 беа доделени на [[Токио]] на 7 септември 2013 година, а [[Зимски олимписки игри 2022|Зимските олимписки игри]] во 2022 беа доделени на [[Пекинг]] на 31 јули 2015 година.