Разлика помеѓу преработките на „Кралство Унгарија“

с
→‎top: Стилска исправка, replaced: централна Европа → Средна Европа using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: централна Европа → Средна Европа using AWB)
}}
 
'''Кралството Унгарија''' (кратка форма: '''Унгарија'''; на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Magyar Királyság'') возникнува во 1000 година, кога кнежеството Унгарија, создадено во 896 било признато за кралство. Формата на управување од монархија во република била променета во 1918 и повторно во 1946 година, откако кралството се распаѓа и се формира независна [[Република Унгарија]]. Била силна земја во централнаСредна Европа, која освен Унгарија, ги содржела и [[Трансилванија]], [[Хрватска]]-[[Славонија]] како и територија позната како „територија на војската“.<ref>Aldásy, Antal. "Hungary", ''The Catholic Encyclopedia''. Vol. 7. New York: Robert Appleton Company, 1910. 17 април 2009 <http://www.newadvent.org/cathen/07547a.htm>.</ref>
 
== Наводи ==