Унгарци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: Централна Европа → Средна Европа using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: Централна Европа → Средна Европа using AWB)
[[Податотека:Civil Ensign of Hungary.svg|thumb|250px|right|Национално знаме на [[Унгарија]] и на Унгарците.]]
 
'''Унгарци''' (или уште нарекувани и '''Маѓари''', на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''magyarok'') се етничка група, поврзани со нивната матична држава [[Унгарија]], [[ЦентралнаСредна Европа|централно европска]] држава и нејзините земји претходнички ([[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] и [[Народна Република Унгарија]]). Денеска во светот има околу 14 милиони Унгарци, од кои 10 милиони живееат во денешна Унгарија (од пописот од 2001)<ref name="HunCens">[http://www.nepszamlalas.hu/eng/volumes/18/tables/load1_28.html 18. Demographic data – Hungarian Central Statistical Office]</ref>. Околу 2.5 милиони Унгарци живеат во областите што му припаѓале на Кралството Унгарија пред [[Тријанонски договор|Договорот од Тријанон]] од [[1920]], сега веќе дел од седумте соседи на Унгарија, како што се [[Романија]], [[Словачка]], [[Србија]] и [[Украина]]. Значителна група на луѓе со унгарско потекло живее во различни делови од светот (најголем дел од нив е во Соединетите Американски Држави), меѓутоа само мал дел од нив го зборуваат унгарскиот јазик и ги негуваат унгарските обичаи. Унгарците се поделени во неколку подгрупи според локалните лингвистички и традиционални обележја. Најголем дел од Унгарците се [[Католицизам|Римски католици]].
 
==Унгарците како тема во уметноста и во популарната култура==