Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Користење на сончевата енергија: Правописна исправка, replaced: Честиците → Честичките using AWB
с (→‎Сончевото зрачење во Сончевиот Систем: Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB)
с (→‎Користење на сончевата енергија: Правописна исправка, replaced: Честиците → Честичките using AWB)
Постојат две можности за енергетско искористување на сончевото зрачење: трансформирање на сончевата енергија во топлинска и директното трансформирање во електрична енергија.
Фотонапонските ќелии се користат за директно трансформирање на сончевата енергија во електрична со особено мал степен на полезност. Работат на принцип на фотоелектричен ефект. Многу тенка [[силициум]]ова плочка со примеса на [[арсен]] изложена на сончево зрачење се однесува како полупроводник. ЧестицитеЧестичките од светлоста, [[фотон]]и, од [[атом]]ите на силициумот ги избиваат [[електрон]]ите, и како резултат на тоа на едната страна на полупроводничкиот спој се јавува повеќе позитивно, а на другата страна повеќе негативно електризирање, односно проток на струја. Голем недостаток е нискиот степен на искористеност, околу 15%. Друг недостаток е особено ниската енергетска исплатливост. Имено, изработката на овие ќелии е со специфичко голема потрошувачка на енергетски најскапите материјали (Al, Si, Cu) со што времето на враќање на вложената енергија околу 20 години. Ако векот на траење на овие уреди е помал од 20 години не можеме да тврдиме дека ова е обновлив извор на енергија.
Користењето на овие фотонапонски ќелии има смисла само на оние место каде тоа е единствениот начин за снабдување со електрична енергија некои изолирани, важни и скапи уреди, како што се [[вселенско летало|вселенските бродови]], [[сателит]]ите или оддалечените [[метеоролошка станица|метеоролошки станици]], за што веќе се користат. Фотонапонските ќелии се произведуваат во текот на последните децении, поради решавање на проблемите на вселенските програми, т.е. нивната цена се намалува и сега изнесува околу 10 USD/W.