Блерим Дестани: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
| image = Blerim-destani.jpg
| imagesize =
| birthdate = [[12 април]] [[1982]]
| location = [[Столберг]], [[Ахен]], [[Германија]]
| ditëvdekja =
 
'''Блерим Дестани''' е роден во 12 април 1982 година во Столберг, Ахен, Германија, и е актер.
==Животопис==
==Биографија==
Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актер Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “[[Atje ku nuk lind dielli]]”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актер во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “[[Metropolet]]” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актер,работел и како асистент во филмот “[[Uji i Madh]]” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.
== Филмографија ==
== Наводи ==
*[http://www.panorama.com.al/ Blerim Destani: Gjithçka për Hollivudin, artikull i datës [[20 Gusht|20 gusht]] [[2006]]] .
*Gazeta Shqiptare, 4 tetor 2006. “Invalidët e luftës janë memecët e dhimbjes”
 
==Надворешна врска ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Албански глумци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]