Разлика помеѓу преработките на „Аспарух Хаџиниколов“

с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(нова страница)
 
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
| деца =
}}
'''Аспарух Хаџиниколов''' (роден во {{роден во|Скопје}}, на {{роден на|18|април|1909}} – починат во {{починат во|Скопје}}, на {{починат на|11|август|1980}})<ref>{{МКЕ|1579}}</ref> - македонски [[композитор]] и музички [[педагогија|педагог]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Хаџиниколов е роден во Скопје на 18 април 1909 година, а музика учел во [[Белград]]. Бил наставник и хорски раководител. Од 1945 година работел во Скопје како шеф на Музичкото одделение во Министерството за просвета, раководител на ансамблот за народни игри и песни [[Танец (ансамбл)|„Танец“]] и директор на Средното балетско училиште. Од 1952 година до пензионирањето работел како професор на Педагошката академија.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хаџиниколов, Аспарух}}
[[Категорија:Македонски композитори]]