Разлика помеѓу преработките на „Фенотип“

Додадени 244 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
 
Под '''фенотип''' се подразбира надворешниот изглед или надворешната појава на својствата и белезите кај [[Организам|организмите]].
Фенотипските особини можат да бидат квалитативни и квантитивни.
 
Фенотипските особини можат да бидат '''квалитативни и квантитивни.'''
 
{{биологија-никулец}}
Анонимен корисник