Јоргос Сеферис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Јоргос Сеферис''' (1900, [[Смирна]] - 1971, [[Атина]]) бил поет, есеист, преведувач, добитник на [[Нобелова награда за литература]]. На македонски јазик првпат била преведена неговата поезија во годината кога ја добил всушност Нобеловата награда, а книгоиздателството „Кочо Рацин“ објавило избор од неговиот поетски опус во 1965 година, под наслов „Поделба на заборавот“.<ref name="a">Преводи на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола,2010</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Сеферис бил роден во [[1900]] година, во Смирна. Татко му бил професор по Меѓународно право на Атинскиот универзитет и поради тоа од својата рана возраст живеел во една повисока духовна средина. Од 1918 до 1925 година студирал право во [[Париз]], а потоа стапил во дипломатија во која служел сè до [[1962]] година. Умрел во [[1971]] година во Атина.<ref name="a"/>
 
==Творештво==
Објавил неколку збирки поезија: „Избор“ (1932), „Митска историја“ (1935), „Бродски дневник“ (1940, 1945, 1955), „Дрозд“ (1947), „Три тајни песни“ (1966) и други. Освен тоа, 1944 година објавил и книга есеи. Ги превел делата на Елиот, со кого го поврзува некакво духовно сродство.Но, превел дела и од Јетс, [[Андре Жид]], [[Валери Леонтиев|Валери]],Елијар и други.<ref name="a"/>
 
==Награди и признанија==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за литература]]
[[Категорија:Родени во 1900 година]]