Јордан Савески: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(основноподредување)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
|починал-место=
|занимање = универзитетски професор, хирург
}}'''Јордан Савески''' ({{роден на|18|октомври|1945}}, [[Рамна]], [[Битола]]) — хирург трауматолог, универзитетски професор директор на Клиниката за трауматологија и на Ургентниот хируршки центар во Скопје.<ref name="Декани">д-р Марјан Димитријевски: „Декани - 1947-2012“, Скопје, Медицински факултет, 2015 г., стр. ​105-109</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Основно и средно образование завршил во родниот град, а [[Медицински факултет - Скопје|Медицински факултет во Скопје]], каде дипломирал во 1969 година. По дипломирањето, работел на Хируршката клиника во Скопје. Во 1976 година бил избран за помлад асистент по предметот „Хирургија“.<ref name="Декани"/> Една година работел и како општ хирург во болница во [[Либија]], а во 1981 година бил на усовршување во [[Америка]].
 
Во 1989 година бил избран за претседател на Здружението на хирурзите на Македонија, и избран за шеф на Трауматолошката клиника во Скопје. Бил директор на Клиниката за трауматологија, а во 1995 година бил назначен за шеф на Ургентниот хируршки центар во Скопје. Со звањето редовен професор по општа хирургија се стекнал во 1996 година. Од 1999 година до 2004 година бил декан на медицинскиот факултет во Скопје.<ref name="Декани"/>
 
Добитник е на [[Орден на трудот]] со сребрен венец, а во 2004 година ја добил [[Награда „11 Октомври“|наградата „11 Октомври“]] за животно дело.<ref name="Декани"/>
 
== Наводи ==