Разлика помеѓу преработките на „Александар Поповски (писател)“

с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(#1Lib1Ref)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
'''Александар Поповски''' — македонски поет, романописец и автор за деца.<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 210 - 211.</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Поповски е роден [[1932]] година во [[Ново Косово]], [[Приштина]], денес [[Косово]].
Основно образование и гимназија завршил во [[Кавадарци]] и во [[Скопје]]. Студирал книжевност на [[Филозофскиот факултет во Скопје]] и светска книжевност на Универзитетот во [[Љубљана]]. Работел како новинар во [[Радио Скопје]], „Трудбеник“ и „Вечер“, како и во „[[Детска радост]]“, како главен и одговорен уредник на „Развигор“. Потоа бил главен и одговорен уредник на издавачката дејност „Александар и Александар“ во Скопје.
 
Член на [[ДПМ]] од [[1962]] година. Автор е на дваесетина дела за деца и возрасни, како и на три антологии. Добитник е на две награди на Р[[ТВ Скопје]] 4 и на признанието „Младо поколение“. За 2016 година бил награден со книжевната награда за деца и млади [[Ванчо Николески (награда)|Ванчо Николески]].<ref>[http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%9D%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%92%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%BE-%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8--%D0%B7%D0%B0-%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80-%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8&id=6576bf01-7da5-48d3-bd4d-213839479e5f ''Наградата „Ванчо Николевски“ за Александар Поповски'']</ref>
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Поповски, Александар}}
 
[[Категорија:Македонски поети]]
[[Категорија:Живи луѓе]]