Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Одземени 22 бајти ,  пред 2 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
Во 2016 година Дилан ја добива [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]], „за стварање нови поетски изразувања во големата американска традиција на песни”.<ref>[https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2016/press.html „The Nobel Prize in Literature 2016: Bob Dylan”]. ''nobelprize.org''. 13.10.2016 »for having created new poetic expressions within the great American song tradition«</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
 
==Творештво==
Голем дел од најзначајните дела на Дилан датираат од 1960-тите, период кога, против своја волја, тој се претвора во неформален хроничар и единствен гласноговорник на ''Немирот на Млада Америка''. Многу од неговите песни, како ''[[Blowin' in the Wind]]'' и ''[[The Times They Are a-Changin']]'', <ref>{{cite news
| url = http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/3618291.stm
| title = Дилан 'го открива потеклото на химната'
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20080106102632/http://www.abc.net.au/news/newsitems/200609/s1735288.htm|archivedate=2008-01-06}}</ref>
 
Раните текстови на Дилан, во себе инкорпорираат [[политика|политички]], [[филозофија|филозофски]], [[социологија|социјални]] и [[литература|литературни]] влијанија и мотиви, кршејќи ги сите популарни музички конвенции и правила и станувајќи одбележје на [[против-култура]]та на неговото време. Дилан, додека ги проширува и персонализира своите музички погледи, секогаш покажува непоколеблива посветеност кон американската традиционална песна, почнувајќи од нејзините корени - [[фолк музика|фолкот]] и [[кантри]]/[[блуз]] тематиката па се до нејзините популарни дострели во рамките на [[рокенрол]]от и [[рокабили]]то; истовремено, Дилан црпи мотиви и од англиската, шкотската и ирската [[народна музика]], од [[џез]]от, [[свинг]]от, [[мјузикл|Бродвејските мјузикли]], [[хард рок]]от и [[госпел музика]]та.
 
Песните ги изведува со [[гитара]], [[синтисајзер]] и [[хармоника]]. Поддржан од музички ансамбл, чиј состав постојано се менува, почнувајќи од 1980-тите до денес, тој е постојано на таканаречената „[[Бесконечна Турнеја|Never Ending Tour]]“. Има свирено со огромен број на музички имиња, од типот на [[Вили Нелсон]], [[Пол Сајмон]], [[The Grateful Dead]], [[Том Пети]], [[Стиви Никс]], [[Брус Спрингстин]], [[The Band]], [[У2]], [[The Rolling Stones]], [[Пети Смит]], [[Џоан Баез]], [[Нил Јанг]], [[Џони Кеш]], [[Ван Морисон]], [[Џорџ Харисон]], [[Ринго Стар]] и [[Ерик Клептон]]. Иако неговите достигнувања како изведувач се централни во развитокот на неговата кариера, неговата работа како текстописец најчесто се издвојува како негов најголем придонес во развитокот на популарната култура .<ref>{{cite news | url = http://www.time.com/time/time100/artists/profile/dylan.html
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20000818002203/http://www.time.com/time/time100/artists/profile/dylan.html|archivedate=2000-08-18}}</ref>
 
Дилан повеќепати ги има добено наградите „[[Греми]]“, „[[Златен глобус]]“ и „[[Оскар]]“, а член е и на ''[[Рокенрол Куќата на Славните]]'', ''Нешвиловата Куќа на Славни Текстописци'', како и на ''[[Куќата на Славни Текстописци]]''. Дилан е именуван како еден од [[100 највлијателни луѓе на дваесеттиот век според списанието TIME]]. Во [[2004]] година, Боб Дилан го зазел второто место на списокот [http://www.rollingstone.com/news/story/5939214/the_immortals_the_first_fifty/ 100 најголеми на сите времиња] на списанието ''Rolling Stone'', веднаш зад [[Битлс]]и <ref>''[http://www.rollingstone.com/news/story/5939206/the_immortals_br1_the_beatles/ „Битлси“ на истата листа]'' </ref><ref>{{цитирана веб страница| title = Боб Дилан | work = Роби Робертсон. Rolling Stone број 946| publisher = Rolling Stone| url =http://www.rollingstone.com/news/story/5940049/2_bob_dylan}}. </ref>. Според истото списание, песната на Боб Дилан - ''[[Like A Rolling Stone]]'' била избрана за најдобра песна на сите времиња. Дилан неколку пати бил номиниран и за [[Нобелова награда]] во областа на [[литература]]та.<ref>{{cite news | url = http://www.expectingrain.com/dok/art/nobel/nobelpress.html
| title = Дилан и формално кандидат за Нобелова Награда во Литература
| accessdate = 2006-10-17
}}</ref> Конечно, во [[октомври]] 2016 година тој станал добитник на [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда]]. Тој ја прифатил наградата, изјавувајќи дека е почестен од признанието, но објавил дека нема да присуствува на свеченото доделување, поради претходно закажани обврски.<ref>„Боуви одби да стане витез, Брандо ги бојкотира Оскарите“, ''Дневник'', година XX, број 6224, петок, 25 ноември 2016, стр. 22.</ref>
 
Во [[2015]] година, Дилан го објавил албумот „Сенки во ноќта“ (''Shadows in the Night'') на којшто биел застапени обработки на песните на [[Френк Синатра]], а веќе следната година влегол во славното [[Холивуд|холивудскохоливуд]]ско студио „Капитол“ за да работи на новиот албум.<ref>„Боб Дилан работи на нов албум“, ''Дневник'', година XX, број 5992, четврток, 18 февруари 2016, стр. 21.</ref>
 
==Дилан како тема во уметноста и во популарната култура==
* [http://www.rightwingbob.com/ RightWingBob.com] - Коментар за политичките и моралните теми во песните на Боб Дилан
* [http://perso.orange.fr/michel.pomarede/CW&C/ Come Writers And Critics] - Страница на која се застапени сите весници, списанија, магазини и песнарки издадени во светот и посветени на Боб Дилан
 
 
{{Нобелова награда за литература}}
{{Нобеловци 2016}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дилан}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Музичари]]
[[Категорија:Композитори]]