Разлика помеѓу преработките на „Габриела Мистрал“

Одземени 3 бајти ,  пред 10 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
[[Слика:Gabriela Mistral-01.jpg|десно|мини|Габриела Мистрал]]
'''Габриела Мистрал''' (Лусила Годој Алкалајага), своето поетско име го составила од имињата на саканите поети Габриеле (Д'Ануцио) и (Фредерик) Мистрал.
 
==Животопис==
==Биографија==
Родена е во [[1889]] година во [[Викуња]], во Чилеанската провинција [[Кокимбо]]. Растела и се школувала во несреќни и неповолни услови на детството. И се посветувала на педагошката дејност, учителствувајќи во разни места на својата земја. Афирмирајќи се како поетеса и педагошки деец, таа, во духот на латиноамериканската традиција, се посветила на дипломската кариера како претставник на [[Чиле]] во некои европски и американски земји. Во [[1945]] станала добитник на [[Нобеловата награда за литература]], како единствена поетеса на шпанкиот јазик. Умрела во [[Њујорк]] во [[1957]]. <br /><ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2010</ref>
 
*''Разорување'' ([[1938]]),
*''Преса'' ([[1954]]),
*''Песна за Чиле'' (посмртно издание)
 
==Наводи==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за литература]]
[[Категорија:Родени во 1889]]