Разлика помеѓу преработките на „Глигор Поповски“

Одземени 367 бајти ,  пред 6 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Глигор Поповски''' ([[Будинарци]], [[Берово|Беровско]], [[1 април]] [[1928]] - [[Скопје]], [[14 мај]], [[2007]]) - македонски [[писател]] за деца, [[поет]], [[раскажувач]], [[романописец]] и [[преведувач]].<ref>Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 214 - 215.</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
Глигор Поповски е роден на 1 април 1928 година, во [[Малешевски Планини|малешевското]] [[село]] Будинарци. Се школувал во родното село, во [[Берово]] и во [[Струмица]], а во [[Скопје]] завршил учителска школа. Во [[1949]] година се вработил во редакцијата на „Пионерски весник“, најпрвин како илустратор, а потоа како соработник. До пензионирањето во [[1988]] година работел во „[[Детска радост]]“ при НИП „[[Нова Македонија]]“ како уредник на неколку детски списанија („[[Титов пионер]]“, „[[Развигор (списание)|Развигор]]“, „[[Другарче]]“ и „Росица“), а потоа неколку години бил главен уредник на издавачката дејност.<ref name="ReferenceA">„Белешка за авторот“, во: Глигор Поповски, ''Бојан''. Скопје: Просветно дело АД, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 257.</ref>
 
== Литературно творештво ==
Својата прва [[книга]] „Сказна за Вилен“ Поповски ја објавил во [[1953]] година. Потоа, Поповски напишал над 30 книги за деца, неколку сликовници, две [[Телевизија|телевизиски]] серии за деца, неколку телевизиски игри за деца и повеќе радио-[[Драма|драми]] за деца. Исто така, има преведено десетина книги за деца од [[Руски јазик|руски]] и [[српски јазик]], а неговите дела се преведени на [[Албански јазик|албански]], [[Турски јазик|турски]], српски, [[Хрватски јазик|хрватски]], [[словенечки јазик|словенечки]]<ref>„Белешка за авторот“, во: Глигор Поповски, ''Бојан''. Скопје: Просветно дело АД, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 257.<name="ReferenceA"/ref> и [[украински јазик]].
<br />
Позначајни дела на Поповски се:<ref name="ReferenceB">„Белешка за авторот“, во: Глигор Поповски, ''Бојан''. Скопје: Просветно дело АД, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 258.</ref>
* Сказна за детето Вилен (1952)
* Цвет (поезија за деца, 1953)
 
== Награди ==
Поповски е добитник на повеќе награди: „Младо покољење“ (за книгата „Билјана“); „Партизански курир“ (за своето целокупно творештво на тема на [[НОБ]]); „[[13 Ноември (награда)|13 Ноември]]“ (за книгата „Најтемната ноќ“); статуетата „Курирче“ (за севкупната дејност); како и две награди на „РТВ-Скопје“ и [[СВП]] за најдобра книга за деца („Што има зад тополите“ и „Испит“).<ref>„Белешка за авторот“, во: Глигор Поповски, ''Бојан''. Скопје: Просветно дело АД, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 258.<name="ReferenceB"/ref>
== Наводи ==