Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 32 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
[[Податотека:Dario Fo-Cesena.jpg|мини|десно|Дарио Фо]]
 
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село [[Сан Џано |Сан Џано]], во близина на [[Верезе |Верезе]], [[Италија]]. Тој е италијански драмски писател, режисер, сценарист, актер и борец за човековите права и еднаквост, добитник на [[Нобеловата награда за литература]] во 1997 година за "угледување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
==Нобелова награда==
'''Фо''' е шестиот добитник на [[Нобелова награда за литература]] од Италија.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Во соопштението на Шведската академија за доделувањето на оваа престижна награда на Фо се вели дека "со мешавина на смеа и сериозност, тој ни ги претстави злоупотребите на и неправдите во опшеството, а исто така ни даде поголема историска перспектива во која тие можат да се сместат" и, понатаму, дека "неговата независност и јасен поглед го доведоа да преземе големи ризици, чии последици морал да ги почуствува додека во исто време искусил огромни реакции од многу различни кругови". Кога ја примил наградата, имал на напишано 47 комедии, режирал 80 претстави, напишал текстови за 60 песни изведени и наградувани на фестивалот во Сан Ремо.
 
==Животопис==
==Биографија==
'''Дарио Фо''' е син на шеф на мала железничка станица. Мајка му била домаќинака. Во брак е со актерката Франка Раме. Бил член на Комунистичката партија на Италија, а потоа станал член на Партијата на дмократската архитектура и театарската академија.
==Творештво==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за литература]]