Разлика помеѓу преработките на „Демокрит“

Одземени 3 бајти ,  пред 8 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
[[Податотека:Demokrit.jpeg|thumb|Демокрит од Абдера]]
'''Демокрит''' од [[Абдера]] (околу [[460]]-[[370]] п.н.е.) е најзначајниот преставник на [[Материјализам|материјализмот]] во [[антика]]та.
 
==Животопис==
==Биографија==
Демокрит го потрошил неговото богатство патувајќи по [[Египет]], [[Вавилон]] и [[Грција]].
 
==Философија==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Старогрчки филозофи]]
[[Категорија:Старогрчки математичари]]