Еразмо Ротердамски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 108 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
[[Податотека:Holbein-erasmus.jpg|thumb|right|Еразмо Ротердамски]]
'''Герхард Герхардс''', познат како '''[[Еразмо Ротердамски]]''' ([[латински]]: ''Desiderius Erasmus Roterodamus'', {{роден на|28|октомври|1466}} во {{роден во|Ротердам}} - {{починал на|12|јули|1536}} во {{починал во|Базел}}) - [[Холандија|холандски]] [[Свештенство|свештеник]] и [[хуманист]]. Поради големото влијание врз своите современици, тој бил наречен ''крал на хуманистите''. Извршил големо влијание врз [[Германија|германската]] [[реформација]], а реформата на [[Црква|цркватацрква]]та ја замислувал како реформа на клерот и на црковните општини, а не како реформа на догмата.
 
==Животопис==
==Биографија==
Еразмо Ротердамски бил ракоположен за свештеник, но живеел како самостоен учен човек.<ref name="ReferenceA">Адам Харт-Дејвис, ''Историја - сеопфатен визуелен водич''. Скопје, 2009.</ref>
==Творештво==
Најпознатото дело на Еразмо Ротердамски е „[[Пофалба на глупоста]]“, напишанo во [[1509]] година, a објавено во 1511 година. Во него, тој ја критикува [[корупција]]та во Црквата, залагајќи се за живот во кој човекот ќе се раководи според постојните [[морал]]ни и [[Религија|религиозни]] начела. Делата на Еразмо биле меѓу првите печатени книги што имале голема читателска публика и придонесле за отворање на патот на протестанската [[реформација]].<ref>Адам Харт-Дејвис, ''Историја - сеопфатен визуелен водич''. Скопје, 2009.<name="ReferenceA"/ref>
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Холандски хуманисти]]
[[Категорија:Личности овековечени во споменикот „Валхала“]]