Ерскин Колдвел: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Ерскин Престон Колдвел''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Erskine Preston Caldwell'', 17 декември 1903 - 11 април 1987) бил [[САД|американски]] романсиер и раскажувач.<ref>Obituary ''[[New York Times]]'', April 13, 1987.</ref><ref>Obituary ''[[Variety (magazine)|Variety]]'', April 15, 1987.</ref> Неговите списи за сиромаштијата, расизмот и социјалните проблеми во родната Јужна Соединетите Држави во романите како што се ''Тутунов пат'' (1932) и ''Божјата Мала Акри'' (1933) му дале критички признанија, но исто така го направиле контроверзен меѓу јужњаците од времето што сметаше дека е неценето за луѓето од регионот.
 
==Животопис==
==Биографија==
Колдвел е роден на 17 декември 1903 година, во малата заедница ВајтОук во [[Ковета, Џорџија]]. Тој бил единственото дете на свештеникот на Реформистичката пресвитеријанска црква ''Ира Силвестер Колдвел'' и неговата сопруга ''Каролина Престон'' (родена ''Бел'') ''Колдвел''. Службата на Калдвел го довело семејството во јужниот дел на земјата, вклучувајќи ги и државите [[Флорида]], [[Западна Вирџинија|Вирџинија]], [[Тенеси]], [[Јужна Каролина]] и [[Северна Каролина]]. Кога имал 15 години, неговото семејство се доселило во Вренс, Џорџија. <ref name="NGE">{{cite web|title=Erskine Caldwell|url=http://www.georgiaencyclopedia.org/nge/Article.jsp?path=/Literature/Fiction/Authors&id=h-497|publisher=New Georgia Encyclopedia|accessdate=October 21, 2012}}</ref> Неговата мајка Кери беше од Вирџинија. Нејзиното потекло вклучувало англиско благородништво кое држело големи грантови во источна Вирџинија. И нејзините предци на англиски и предците од Шкотланѓаните се бореле во американската револуција. Предците на Ира Калвел биле шкотски-ирски и исто така биле во земјата од пред револуцијата и се бореле во тоа.<ref>The People's Writer: Erskine Caldwell and the South By Wayne Mixon pages 5–6</ref>
 
Колдвел присуствувал, но не дипломирал од колеџот Ерскин, презвитерско училиште во близина во [[Јужна Каролина]]. Неговите политички симпатии лежеа во работните класи и ги искористи своите искуства со земјоделците и обичните работници да пишуваат приказни кои ги прикажуваат нивните животи и борби. Подоцна во животот тој презентираше јавни семинари за типичните услови на закупувачи-популатори на Југ.
 
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Американски писатели]]