Разлика помеѓу преработките на „Жак-Франсоа Ансело“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(нова страница)
 
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Жак-Арсен-Франсоа-Поликарп Ансело''' ({{lang-fr|Jacques-Arsène-François-Polycarpe Ancelot}}), ({{роден во|Авр}}, {{роден на|9|јануари|1794}} – {{починат во|Париз}}, {{починат на|7|септември|1854}}) – француски [[драматург]] и [[писател]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Во 1816 година неговата пиеса Варвик била прифатена во „Театр франсе“, но никогаш не била поставена на сцената. Три години подоцна, трагедијата во пет чина, „Луј IX“, е поставена на сцената и ќе доживее педесет претстава и ќе му донесе хонорар од 2000 ливри од [[Луј XVIII]]. Трите изданија од пиесата брзо биле исцрпени. Следното негово дело „Градоначалникот на палатата“ (''Le Maire du palais'') било играно со помалку успех, но му го донело крстот на [[Легија на честа|Легијата на честа]]. Во 1824 година ја прави „Фиеск“, вешта адаптација на „Фиеско“ од Фридрих Шилер. Во 1828 година излегува „Олга или руската сирачка“ (''Olga ou l’Orpheline russe'') за која заплетот го зел од едно патување во Русија во 1826 година. Во 1825 година ја пишува „Мари де Брабан“ (''Marie de Brabant''), поема во шест пеења, во 1827 година „Светскиот човек“ (''l’Homme du monde''), роман во четири тома, а во 1829 година пиесата „Елизабета од Англија“ (''Élisabeth d’Angleterre''0.
 
| pages=231
| isbn=9780801883866
}}</ref> Нивната ќерка Луиз Ансело (1825 – 1887) во 1844 година се омажила со [[Шарл Лашо]], позната адвокат бонапартист.
 
==Дела==