Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
{{Infobox scientist
|name = Жан Батист Перен
'''Жан Батист Перен''' ({{lang-fr|Jean Baptiste Perrin}}, {{рн|30|септември|1870}} – {{пн|17|април|1942}}) — француски физичар кој во своите студии за [[Брауново движење]] на минијатурните честички изолирани во течност го верификувал објаснувањето на [[Алберт Ајнштајн]] за овој феномен и со тоа ја потврдил атомистичката природа [[материја]]та ([[седиментациона рамнотежа]]). За ова постигнување тој добил [[Нобелова награда за физика]] во 1926.<ref>{{Cite journal | last1 = Kyle | first1 = R. A. | title = Jean Baptiste Perrin | doi = 10.1001/jama.242.8.744 | journal = JAMA: the Journal of the American Medical Association | volume = 242 | issue = 8 | pages = 744–741 | year = 1979 | pmid = | pmc = }}</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
 
===Млади години===
 
===Приватен живот===
Перен бил атеист и социјалист.<ref>{{cite book|title=New Trends in Fluorescence Spectroscopy: Applications to Chemical and Life Sciences|year=2001|publisher=Springer|isbn=978-3-540-67779-6|authors=Bernard Valeur, Jean-Claude Brochon|accessdate=8 May 2012|page=17|quote=Jean and Francis Perrin held similar political and philosophical ideas. Both were socialists and atheists.}}</ref> Тој бил офицер во енергетски корпорации за време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Кога [[Трет Рајх|Германците]] ја окупирале Франција во 1940, тој избегал во САД. Тој починал во [[Њујорк (град) |Њујорк]].После војната, во 1948, неговите остатоци биле вратени во Франција со крстарица Jeanne d'Arc and и закопани во [[Пантеон]].
 
== Трудови ==