Разлика помеѓу преработките на „Захарија (пророк)“

Одземени 23 бајти ,  пред 4 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (ставена Категорија:Мали пророци користејќи го HotCat)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
'''Свети пророк Захарија''' - [[Стар Завет|старозаветен]] пророк и татко на [[Св. Јован Крстител|св. Јован крстител]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Захарија потекнувал од [[Свештенство|свештеничкото]] Ароново племе. Тој и жена му Елисавета долго време немале деца и постојано го молеле бога да добијат пород, така што, кога биле во поодминати години, поради нивниот побожен живот, [[Господ]] им ги послушал молитвите и им се родил синот Јован. Захарија го завршил животот маченички, зашто бил погубен од [[Ирод|Иродовите]]овите војници, покрај [[Олтар|олтаротолтар]]от.<ref>„Верски календар“, ''Дневник'', година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 27.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Захарија}}