Марсел Дишан: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(дополнување, ситна поправка)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Марсел Дишан''' ({{Lang-fr|Marcel Duchamp}}; Blevel Krivan, [[28 јули]] [[1887]] — Neuilly на Seine, [[2 октомври]] [[1968|1968 година]]) бил [[Франција|француски]] уметник - [[Дадаизам|дадаист]].
 
==Животопис==
 
 
==Биографија==
Тој бил роден во семејство кое негувало љубов кон уметноста. Од седумте деца на Дишан, Ежена и Луси, четири од нив станале успешни уметници. Марсел Дишан го напуштил родителскиот дом кога имал десет години и тргнал во потрага на [[образование]]. Во следните седум години поминал во интернат, во кој најголемо внимание му давал на интелектуалниот развој. Иако не бил еден од најдобрите ученици, сепак бил добитник на награди по [[математика]] и цртање. На возраст од четиринаесет години сериозно започнал да се работи на [[портрет]]и на своите сестри и [[пејзаж]]и во [[Импресионизам|импресионистички]] стил. Година дена студирал [[сликарство]] на Академијата Јулиус, макар што  повеќе време поминал во играње [[билијард]] и цртање стрипови.