Разлика помеѓу преработките на „Морис Кантен де Ла Тур“

с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(поврзница кревет)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Морис Кантен де Ла Тур''' ({{lang-fr|Maurice Quentin de La Tour}}; [[5 септември]] [[1704]] – [[17 февруари]] [[1788]]) — француски [[портрет]]ист кој работел во стилот [[рококо]], претежно во [[пастел]]на техника. Сликал многу познати личности, меѓу кои [[Волтер]], [[Жан Жак Русо]], [[Луј XV]] и [[Мадам де Помпадур]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Роден е во [[Сен Кантен]] како син на музичар кој не му одобрувал стане сликар. На 15-годишна возраст се преселил во [[Париз]], каде учел сликарство кај [[Фландрија|фламанскиот]] сликар Жак Спуд. Во 1724 г. отишол во [[Ремс]], а во 1725 г. во Англија. Во 1727 г. се вратил во Париз и го продолжил ликовното образование. По враќањето во Париз почнал да работи со пастели.
 
{{рв|Maurice Quentin de La Tour}}
* [http://www.mquentindelatour.com/ Интеркативно разгледување на делата на Ла Тур] {{fr}} {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}