Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с →‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
Ред 42:
}}
'''Предраг Самарџиски''' (роден на {{роден на|4|ноември|1986}} во {{роден во|Скопје|}}) — [[Република Македонија|македонски]] [[кошаркар]] и член на [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]]. Тој е висок 216 [[сантиметар|см]] и тежок 125 [[Килограм|кг]], а игра на позицијата [[центар (кошарка)|центар]].
==Животопис==
==Биографија==
Предраг Самарџиски е син на познатите кошаркари Бобан и Рената Самарџиски, негова сестра е Бојана Самарџиска, која исто така е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]].
==Професионална кариера==