Разлика помеѓу преработките на „Фирдуси“

Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(нова страница)
 
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Фирдуси''' - персиски поет.
 
==Животопис==
==Биографија==
 
==Творештво==
 
 
==Фирдуси како тема во уметноста и во популарната култура==
Фирдуси се јавува како инспирација во [[Уметност|уметностауметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Поетот Фирдуси“ - песна на германскиот поет [[Хајнрих Хајне]].<ref>Hajnrih Hajne, ''Pesme''. Beograd: Rad, 1964, стр. 46-51.</ref>