Разлика помеѓу преработките на „Торквато Тасо“

Одземени 49 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Торквато Тасо''' ([[11 март]] [[1544]] - [[25 април]] [[1595]]) — италијански поет.
 
==Животопис==
==Биографија==
Тасо имал несреќна судбина: тој бил вљубен во Елеонора д'Есте, сестрата на [[војвода]]та од Ферара, Алфонсо II, а подоцна полудел и бил затворен во [[болница]]та „Санта Ана“ во [[Ферара]]. Во расправата „Силата на човечката фантазија“, Муратори тврди дека за време на нападите на лудилото Тасо си вообразувал дека го посетува неговиот домашен [[дух]], така што разговарал со него.<ref name="Beleške 1964">„Beleške“, во: Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, str. 123.</ref>
 
==Творештво==
Тасо е најпознат по својот [[еп]] „[[Ослободениот Ерусалим]]“ и пасторалата „Аминта“ (1580).<ref>„Beleške“, во: Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad,name="Beleške 1964, str. 123.<"/ref>
 
==Значење и влијание==
Италијанскиот поет [[Џакомо Леопарди]] напишал краток [[есеј]] со наслов „Дијалог меѓу Торквато Тасо и неговиот домашен дух“ (''Dialogo di Torquato Tasso e del suo Genio familliare'').<ref>Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 61-68.</ref> Според Леопарди, поради постојаните несреќи што го следеле во текот на животот, иако бил изворен и инвентивен, Тасо заостанал зад трите големи италијански поети.<ref> Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 110.</ref> Споредувајќи го со [[Данте Алигиери|Данте]], Леопарди опишува како плачел на [[гроб]]от на Тасо, а не почувствувал никаква нежност над гробот на Данте. Притоа, тој вели дека во Тасо гледам ечовек кого го совладала бедата, кој е соборен, кој им подлегнал на раните, кој се предал и постојано прекумерно трпи и страда. Иако неговите страдања биле имагинарни, неговата несреќа е вистинска и, иако немал лоша судбина како Данте, тој бил далеку понесреќен.<ref>Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 115.</ref>
 
Тасо бил пример за [[романтизам|романтичарите]], а неговата поезија ги инспирирала [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]] и [[Лорд Бајрон|Бајрон]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Родени во 1544 година]]
[[Категорија:Починати во 1595 година]]