Разлика помеѓу преработките на „Стевчо Јакимовски“

Одземени 149 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(Одбиена последната промена (од Vukkaradzic1337) и ја поврати преработката 3799967 на Ehrlich91)
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
|predecessor3 = [[Илиjа Филиповски]]
|successor3 = [[Фатмир Бесими]]
|office4 = [[Министер за труд и социјална политика на Македонија|Министер за труд и социјална политика ]]
|president4 =
|primeminister4 =[[Владо Бучковски]]
'''Стевчо Јакимовски''' (р. [[27 август]] [[1960]] во с. [[Подржи Коњ]], [[Кривопаланечко]]) — претседател на партијата Граѓанска опција за Македонија ([[ГРОМ]]) и поранешен градоначалник на [[Општина Карпош]].<ref>[http://www.karpos.gov.mk/page/gradonacalnik Официјална страница]</ref>
 
==Животопис==
==Биографија==
 
По дипломирањето на [[Економски факултет - Скопје|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година, Стевчо Јакимовски волонтирал како новинар во спортската и во информативно-политичката редакција на втората програма на [[Радио Скопје]]. Исто така, Јакимовски е поранешен репрезентативец на Македонија во [[карате]] и петкратен републички првак.
 
Јакимовски е оженет, има два сина, Дамјан и Гоце Јакимовски, кој е сопственик и управител на „Транс Медитор“ ДООЕЛ, [[претпријатие]] што претежно се занимава со патен [[транспорт]].<ref name="ReferenceA">Ирена Мулачка, „Синот на Стевчо Јакимовски превезува нафта“, ''Фокус'', број 1119, 17 март 2017, стр. 28-33.</ref>
 
==Политичка кариера==
Стевчо Јакимовски влегол во [[политика]]та во 1988 година, како стручно-политички работник во Претседателството на младината на [[СФР Југославија|Југославија]]. Оттогаш, тој бил на повеќе раководни функции, меѓу кои: министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]] и [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]]. Во текот на својата политичка кариера, Јакимовски променил неколку политички партии: најпрвин бил член на Либерално-демократската партија, потоа преминал во СДСМ, за подоцна да ја формира партијата ГРОМ.<ref>[http://grid.mk/news/505137517/se-formira-nova-partijata-grom-predvodena-od-stevcho-jakimovski На grid.mk]</ref>
 
Функцијата градоначалник на [[општина Карпош]], Стевчо Јакимовски ја вршел во периодот од 2000 до 2003 година, а потоа во 2009 година, повторно бил избран за градоначалник на општина Карпош. првиот мандат како градоначалник на Карпош, Јакимовски го добил како кандидат на [[Либерално-демократска партија (Македонија)|Либерално-демократската партија]], втората градоначалничка функција ја освоил како кандидат на [[СДСМ]], додека третиот пат настапил како независен кандидат.<ref>Ирена Мулачка, „Синот на Стевчо Јакимовски превезува нафта“, ''Фокус'', број 1119, 17 март 2017, стр. 28-33.<name="ReferenceA"/ref> За време на неговиот мандат како градоначалник, општина Карпош е прогласена за најпосакувана дестинација за живеење, според анкетата на [[ЦИА]] спроведена во декември 2011 година. Исто така општината е прогласена за општина со највисока транспарентост (во 2010 година од страна на Форум Аналитика), општина со најголема социјална инклузија (од страна на Институтот „Евро Балкан“ во 2010 година), најтранспарентна општина меѓу 12 општини во државата (од фондацијата ФИООМ и ЦРЛД за периодот 2011-2012), а [[општина Карпош]] стана единствена општина-членка на Европското тело за хигиенски инженеринг и дизајн (EHEDG), кое се грижи за контролата и безбедноста на храната во градинките на територијата на целата општина.
 
Во 2013 година, Стевчо Јакимовски ја формирал политичка партија [[Граѓанска опција за Македонија]] ([[ГРОМ]]), со која првпат настапил на [[Македонски претседателски избори (2014)|претседателските избори]] во 2014 година, како и на предвремените [[Македонски парламентарни избори (2016)|парламентарни избори во 2016 година]].
 
На [[Локални_избори_во_Македонија_Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори во 2017 година]], Јакимовски повторно се кандидирал за градоначалник, како кандидат на [[Граѓанска_опција_за_МакедонијаГраѓанска опција за Македонија|ГРОМ]].<ref>http://grom.mk/?page_id=8504</ref> Кампањата за локалните избори ја заврши со хомофобен говор.<ref>http://makfax.com.mk/daily-news/видео-јакимовски-својот-противканди/</ref>
 
== Награди и признанија ==