Сенека Помладиот: Разлика помеѓу преработките

Одземени 29 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
}}
 
'''Луциј Анеј Сенека''', познат како '''Сенека Помладиот''' ([[латински]]: ''Lucius Annaeus Seneca'', [[4 п.н.е.]] - 65) — римски државник, [[поет]], [[драматург]] и [[филозоф]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Сенека се родил во [[Кородба]], во богато [[семејство]], така што почетното [[образование]] го стекнал во [[Рим]]. Подоцна станал учител и советник на императорот [[Нерон]]. Тој наследил голем имот, но самиот го зголемил богатството уште повеќе. Поради учеството во Пизоновата завера против [[Нерон]], тој бил осуден на смрт и бил принуден да си ги пресече вените.<ref name="Lucije Anej Seneka 1964">„Lucije Anej Seneka“, во: ''Rimska lirika''. Beograd: Rad, 1964, стр. 101.</ref> <ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 142.</ref>
 
==Книжевно творештво==
Сенека бил учен и сестрано надарен човек, голем мислител и плоден писател кој пишувал поезија и проза. Од неговото богато творештво се сочувани следниве дела:<ref>„Lucije name="Lucije Anej Seneka“, во: ''Rimska lirika''. Beograd: Rad,Seneka 1964, стр. 101.<"/ref>
* „Дијалози“ (во 12 книги) кои содржат разговори за среќниот живот, душевниот мир, гневот, краткотрајноста на животот, итн.
* „Писма до Луцилиј“ (20 книги) - 124 писма со [[морал]]на содржина во кои дава упатства за добар живот.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Стари Римјани]]
[[Категорија:Римски поети]]