Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Одземени 24 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎'''Романтични легенди''': Јазична исправка, replaced: Римскиот император → Римскиот цар (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Коста Рика → Костарика using AWB)
с (→‎'''Романтични легенди''': Јазична исправка, replaced: Римскиот император → Римскиот цар (2) using AWB)
===='''Романтични легенди'''====
 
Раниот Средновековен акт на кој било Свети Валентин е опишан кратко во Легендата за Ауреа.Според оваа верзија,св.Валентин е прогонет како христијанин и испрашуван лично од Римскиот императорцар Клаудиј II.Клаудиј бил импресиониран од Валентин и имал разговор со него,со цел да го претвори во римско паганство и да го спаси неговиот живот.Валентин одбил и се обидел да го убеди Клаудиј за возврат.Поради тоа,тој е прогонет.Пред неговото прогонство,тој наводно направил чудо со лечење на слепата ќерка на неговиот затвореник.
 
Откако Легендата за Ауреа уште се предвидувала и покрај неповрзаноста со чуствителната љубов,соодветното знаење е извезено во модерните времиња на доловувањето на сликата на Валентин како свештеник кој одбива непотврден закон на Римскиот императорцар Клаудиј II,наводно по ред дека младите мажи останувале сами.Императорот веројатно го направил ова за да ја зголеми својата армија,верувајќи дека женетите мажи не се добри војници.Свештеникот Валентин,сепак тајно изведел брачна церемонија за младите мажи.Кога Клаудиј дознал за тоа,го уапсил Валентин и го ставил во затвор.
 
Постои дополонително модерно украсување за Златната легенда,овозможена од Американските поздрави на [[History.com]] и широко повторени и покрај немањето на основа.Вечерта пред Валентин да биде прогонет,тој ја напишал првата ,,љубовна" картичка адресирана до млада девојка различно идентификувана како негова сакана,како ќерката на затвореникот којшто тој се спријатели и излекува,или двете.Тоа е белешка на која пишуваше „Од твојот Валентин“.