Разлика помеѓу преработките на „Саша Јанковиќ“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: language=српски → language=sr (5) using AWB)
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Саша Јанковиќ''' ({{роден на|24|април|1970}} во {{роден во|Лозница}}) — српски правник, новинар, активист за човекови права, и политичар кој работел како [[народен правобранител]] на [[Република Србија]] во периодот 2007–2017. Од функцијата се повлекол во февруари 2017 за да се кандидира на претседателските избори во Србија, на кои завршил втор со освоени 16.36% од важечките гласови.
 
==Животопис==
==Биографија==
Саша Јанковиќ е роден на 24 април 1970 во [[Лозница]], дел од тогашна [[СФРЈ]]. Како млад се занимавал со спорт, најмногу со [[ракомет]] и [[карате]], а повремено со [[стреличарство]]. Јанковиќ повремено го загубил српското државјанство за време на [[распадот на СФРЈ]] бидејќи неговиот татко бил роден во [[Босна и Херцеговина]], па српските власти го воделе како бегалец.<ref>{{cite web|url=http://www.ekapija.com/website/sr/page/260617/Sa%C5%A1a-Jankovi%C4%87-prvi-srpski-za%C5%A1titnik-gra%C4%91ana-ombudsman-Perfekcionista|work=Blic|title=Saša Janković, prvi srpski zaštitnik građana (ombudsman) - Perfekcionista|date=September 26, 2009|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Тој служел во војската на [[Република Српска Краина]] за време на [[Хрватска војна за независност|војната во Хрватска]].<ref>{{cite web|url=http://www.novimagazin.rs/vesti/intevju-sasa-jankovic-predsednik-mora-da-bude-kocnica-populizmu|author=Jelka Jovanović|title=Intevju Saša Janković: Predsednik mora da bude kočnica populizmu|language=sr|date=March 2, 2017|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Јанковиќ дипломирал право на универзитетот во [[Белград]] во 1996, а во 2006 станал доктор за политички науки на факултетот во Белград. Во периодот 1994–1997 работел како новинар за новинската агенција „Бета“. Потоа се вработил како советник во министерството за спорт на српската влада, а во 2001 станал помошник на министерот за спорт.