Расел Алан Халс: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Расел Алан Халс''' ({{lang-en|Russell Alan Hulse}}; {{роден на|28|ноември|1950}}) — американски [[физичар]] и добитник на [[Нобелова награда за физика]], која ја поделил со неговиот ментор [[Џозеф Хутон Тејлор]], „''за откривањето на новиот тип на пулсар, откритие кое отворило многу нови можности за проучување на гравитацијата''“. Тој бил специјалист за изучување на [[пулсарот]] и [[граватационен бран|гравитационие бранови]].
 
==Животопис==
==Биографија==
 
Халс е роден во [[Њујорк]] и се образувал во месното училиште во Бронкс пред да се запише на [[Масачусетски универзитет|Масачусетскиот универзитет]], тој докторирал [[физика]] во 1975 година.
 
{{Нобелова награда за физика}}
 
 
{{Нормативна контрола}}