Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Одземен 41 бајт ,  пред 10 месеци
с
clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
|починал-дата = {{починал на|29|октомври|1914}}
|починал-место = {{починал во|Софија|}}, Бугарија
}}
 
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Яворов; Пейо Тотев Крачолов}}) бил поет, публицист и револуционер од [[Бугарија]], учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна свртен кон конзервативното-централистичко крило и [[ВМРО (Автономистичка)]]<ref>[http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=4274 Пейо Яворов и Тодор Александров - Приятели в живота, съратници в борбата, Цочо Билярски, УИ "Св. Климент Охридски"]</ref>.
 
==Животопис==
==Биографија==
 
Јаворов завршил V (IX) клас во [[Пловдив]]. Од [[1893]] до [[1900]] година работел како телеграфист низ разни места — [[Чирпан]], [[Стара Загора]], [[Сливен]], Софија и др.
 
Во тоа време бил симпатизер на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија|Бугарската работничка социјалдемократска партија]], а во 1897 година влегол во контакт со [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
Од 1901 до 1902 година бил редактор на нелегалниот весник [[Дело (весник)|Дело]]. Првпат како четник во Македонија влегува со четата на [[Михаил Чеков]] во [[1902]] година, а потоа бил заробен од врховистичка чета и бил вратен во [[Бугарија]].
 
Бил редактор на голем број на весници кој биле поврзани со македонското и одринското револуционерно движење, како што биле в. [[Дело (весник)|Дело]], в. [[Слобода или смрт (весник)|Слобода или смрт]], в. [[Автономија (весник)|Автономија]], в. [[Илинден (весник)|Илинден]].
 
Неговата прва публикувана стихотворба ''Напред'' излегла во в. [[Глас македонски |Глас македонски]]. Јаворов подоцна станал четник на [[Јане Сандански]], а подоцна содружник и пријател на [[Гоце Делчев]], негов прв биограф (''Гоце Делчев, 1904'').
 
По расколот во [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] бил член на [[Задгранично претставништво|Задграничното претставништво]] на конзервативното крило.
 
Овој период од неговиот живот е опишан во книгата [[бугарски]]: ''Хайдушки копнения'' од [[1909]] година.
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORT:Јаворов, Пејо}}
 
{{Дејци на МРО}}
 
{{DEFAULTSORT:Јаворов, Пејо}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
[[Категорија:Бугарски писатели]]
[[Категорија:Бугарски револуционери од Тракија]]
[[Категорија:Симболистички поети]]
 
{{Дејци на МРО}}